IMG_5645  Плазма стерилизатор се користи за стерилизацију медицинске опреме која је осетљива на влагу и високу температуру. Сам принцип је  заснован на претварању водоник пероксида  високофреквентним струјама у плазму на температури од око 50 степени  у трајању  25 до 55 минута.

Др Зоран Ковачевић, помоћник директора  болнице за хируршки сектор  том приликом  је рекао : Плазма стерилизатор је нешто ново, нешто што до сада није постојало у нашој болници. Осетљива опрема је стерилисана у претходним годинама методама које неминовно доводе до оштећења и скраћују јој век трајања. Користићесе на  одељењу урологије, делу гинекологије, ортопедије, ушном и очном одељењу, а такође и за стерилизацију уређаја који се користе у лапараскопској хирургији. Ради се о уређајима које је немогуће стерилисати у аутоклавима, због осетљивости на високу температуру.  Са овим уређајем остварићемо велике уштеде, а процесом стерилизације  добијамо  медицинску  опрему безбедну  за коришћење.

То је део централне стерилизације за коју је Министарство здравља Републике Србије одобрило средства крајем прошле године, а ово је уређај за који је поступак јавних набавки реализован . Други део пројекта централне стерилизације у којем је уређај за парну стерилизацију, очекујемо да буде остварен до краја године..

Постојећа централна стерилизација је за сада у функцији, доста је застарела, често се квари,комплетирањем  наша болница ће бити обезбеђена за дужи временски период.

Апарат који је допремљен само је један у низу  нове опреме које је Министраство здравља одобрило болници у последњих годину дана и који ће побољшати ниво пружених здравствених услуга становништву, а запосленима олакшати рад.

Директор болнице др Мира Вучетић је тим поводом изјавила:Новом стерилизацијом  која је данас почела са радом  оствариће се већи степен безбедности пацијената,рационалнији рад,бржи и ефикаснији оперативни програм,што је услов за максималну искоришћеност операционих сала и кадра. Пацијентима ћемо пружити брже и у бољим условима остварено право на здравствену заштиту.