IMG_4875Служба за трансфузију крви Опште болнице Лозница добила је вредну донацију почетком ове недеље-агитатор за тромбоците.Донатор је фирма  д.о.о БЕОХЕМ из Београда.

Др Радмила Поповић  начелница Службе за трансфузију је тим поводом изјавила да је овај апарат изузетно значајан за унапређење рада  и трансфузиолошко лечење пацијената.Тромбоците смо за потребе болнице потраживали из Института за трансфузију крви из Београда.Последњих месеци смо често добијали одговоре да  немају вишкове и пошаљу нама тек за дан –два.Али,  код нас има пацијената који не могу много да чекају.Из тог разлога је врло битно што смо добили агитатор.Тромбоците ћемо правити од појединачних доза крви наших давалаца ,једна  терапијска доза за пацијенте  је од четири до осам јединица ,а то значи да нам за терапијско  збрињавање пацијената треба од четири до осам давалаца.Тромбоцити су ћелије које најкраће трају у нашој циркулацији, то су крвне плочице које служе за заустављање крварења.Захваљујући   овом апарату моћи ће да се чувају до пет дана.Без тог апарата они се слепе и више нису функционални .

По речима Др Поповић тромбоцити се дају у терапијске и профилактичке сврхе.Терапијски се дају пацијентима који су лечени од леукемије,апластичних анемија а профилактичка код осoба које су наизглед здраве,не крваре али имају нижи број тромбоцита испод сто или испод  педесет.Једна терапијска доза повећава број тромбоцита за двадесет.

За успешан рад у Служби за трансфузију крви недостаје и замрзивач који замрзава на – 40 степени.Он би брзо хладио замрзнуте свеже плазме тако да би се сачували фактори коагулације који су важни за лечење замрзнутом свежом плазмом.Такође би могли да производимо и трансфузиолошки лек „криопреципитат“ .Потребна нам је и велика центрифуга за хлађење кесе давалаца крви са више места .Сада имамо простор са четири кесе,а постоје и оне са дванаест места.

transfuz.