11899886_130658440609371_7191044992569715475_nСлужба за трансфузију крви Опште болнице Лозница у петак 11. маја од 8 до 13 часова,  у својим просторијама организује обележавање Дана добровољних давалаца крви.

По традицији као и сваке године до сада позивају се сви запослени радници Опште болнице и Дома здравља да се одазову акцији.

Давалац крви може бити свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила. То значи да је потребно да се задовоље следећи критеријуми:

• Да је особа здрава, доброг општег стања
  • Тежа од 50 кг
  • Телесне температуре мање до 37°C
  • Пулса између 50 – 100/мин
  • Крвног притиска: не вишег од 24/14 кПа и не нижег од 13,3/8,66 кПа
  • Налаз над плућима и срцем мора бити уредан
  • Ждрело мора бити без упале
  • Лимфне жлезде врата и пазуха, јетра и слезина не смеју бити увећане
  • Хемоглобин мора бити изнад 135 г/Л (Hct = 0.38) за мушкарце
  • Хемоглобин мора бити изнад 125 г/Л (Hct = 0.4) за жене
  • Интервал између давања крви је 3 месеца (12 недеља) за мушкарце и 4 месеца (16 недеља) за жене
  • Давалац крви у Србији има у просеку 38 година, стално је запослен и има породицу. Већину добровољних давалаца крви чине мушкарци (73,5 %), док су жене заступљене у мањем проценту(26,5 %), што је уобичајено и у другим земљама.

Савет о понашању пре и после давања крви

Да ли постоји користан савет о припреми за давање крви?

Посебна припрема за давање крви није потребна, као ни посебан режим после давања крви, али да би се што боље осећали при давању крви, поготово ако је то прво давање, одређени савети би могли да буду од користи.

Препоручује се да пре давања крви особа буде одморна, да је претходне ноћи спавала уобичајено (довољно), да је узела лагани оброк и извесну количину течности- најбоље 4 чаше воде 1-2 сата пре давања крви.

Како се понашати после давања крви ?

После давања крви завој на прегибу лакта не треба скидати следећа два сата. Тог дана треба да се уноси течности нешто више него уобичајено (за 3-4 чаше воде). Могу се обављати уобичајене активности. Треба избегавати тежи физички рад или вежбе као што су подизање терета, билдовање, гурање тешких предмета, најмање 4 сата после давања крви. Избегавати журбу, пушење бар 2 сата, алкохол бар 8 сати, дуготрајно стајање, прегрејане просторије. Тог дана не кретати као возач на дуг и напоран пут нити обављати ризичан посао (нпр.пењање, рад на скели и сл.).